IMG_0314 (1).JPG

Hi, friend!

Welcome to The Big Family Home! I’m Amy. I like talking with God, candles, magazines, movie nights, the beach, big cities, big ideas, quaint little towns, and pretty much anything new. I am a wife and a mom of six kids who is trying to evolve into the calm, confident person I want to bring to my dinner table every night.

My first Money-Saving Monday Mini Post!

My first Money-Saving Monday Mini Post!

Hey, friends! I am super excited to announce Money-Saving Monday Mini Posts!! These will be small tips I’ve learned over the last 13 years to save money.

Managing a household with ten people can be busy, but more than that it can be EXPENSIVE. And let me start this off by asserting that I’m certainly no expert at saving money. When I was a single teacher in my early twenties living in Atlanta, I made $1899 a month and probably spent half of that on clothes! I considered myself “frugal” because I bought all those clothes off the sale rack. Plus I’m an optimist which is good in almost all situations except being money-minded…because if there’s money in our account I think we can afford things!

Over the years though, after lots of mistakes with our budget, I have learned a few tricks to make our money stretch to the end of the month better than I once could. So without further ado, here’s my very first tip!

BUY CONDIMENTS IN BULK

If you have kids in your house—or in my case, a husband—I would venture to say you go through a fair amount of condiments. My kids and husband put ranch on every. single. thing. No joke, my youngest child asks me to put ranch on his pancakes. They also eat copious amounts of ketchup. You wouldn’t think this would be a big deal, but let me just break down how expensive condiments can really be for us. The cost of ketchup at Walmart is .07/oz., which means that I spend a little less than $7 for two 50 oz bottles.

On the other hand, I can spend $3 for a 114 oz jar of Sam’s generic brand ketchup. That’s less than half the price! And it means I will only have to buy ketchup once a month. Since the kids eat condiments on everything from sandwiches at lunch to casseroles at dinner, running out of them will be cause for a whole trip to the store. Which inevitably means we will buy more than just condiments once we get there, and spend more money. You see where I’m going.

And so that we don’t have to manage those huge restaurant sized jars of ketchup and mayo, my mom gave us these nifty little squeeze containers that we can refill. That way the restaurant sized jars can stay in the laundry room fridge, and the smaller squeeze containers stay in the kitchen fridge. I love them, because when I’m making school lunches I don’t have to use a clean knife every time I make another sandwich; I can just line up all the bread and squeeze out whatever each one likes on his/her sandwich. Saving time AND money = my best life.

So there you have it! You’re not going to save for an expensive vacation with this tip, but you will save more than you think. Little tweaks add up to a lot of savings! Have a great week!!

Please comment below with your tricks for condiments in your house! Which do you use the most? How do you save on them?

How I Realized I was Making the Wrong Sacrifices as a Mom

How I Realized I was Making the Wrong Sacrifices as a Mom

How We Stay Happily Married With Such A Full House

How We Stay Happily Married With Such A Full House